Oslava 130. výročí založení bartovické školy proběhla dne 10. 6. 2016 fotografie můžete vidět zde.

bartovická škola

130. výročí založení bartovické školy, které v tomto roce slavíme, nám umožňuje ohlédnout se do let minulých. Naši předkové svým rozhodnutím postavit školu pomohli budovat základy vzdělanosti a školství v obci Bartovice.

Obec Bartovice byla v dřívějších dobách „přiškolena“ k Šenovu. Místní školu „U kostela“ navštěvovalo od roku 1880 průměrně 230 dětí z Bartovic. V roce 1884 však školní inspekce zjistila, že škola je přeplněna a vydala rozhodnutí k postavení dvojtřídní školy v Bartovicích. Aresinovi, tehdejší majitelé panství darovali obci pozemek a 25. Září 1885 položil starosta obce Jan Tomis základní kámen nové školy.

Práce pokračovaly tak rychle, že do zimy byla budova pod střechou. Celkové náklady na stavbu činily 12 000 zlatých vídeňské měny. 1. listopadu 1886 byla škola otevřena a 10. listopadu, ve středu, za krásného počasí, vysvěcena.

15. listopadu 1886 bylo v bartovické škole zahájeno vyučování.

Ve školním roce 1895/1896 byla škola rozšířena na školu trojtřídní a po přistavení dvou tříd na východní straně v roce 1902/1903 byla reorganizována na školu pětitřídní.

Ve školním roce 1910/1911 bylo zrušeno dvojjazyčné vyučování. Všechny předměty se učily česky, němčina byla jako povinný předmět zavedena od 1. třídy.

Počátkem roku 1913 školu navštěvovalo 405 žáků. Proto zemská rada nařídila obecnímu představenstvu, aby co nejdříve zřídilo další učebnu pro šestou třídu. Následné události I. světové války však tomu zabránily a výuka v celé naší zemi utržila válečnými strastmi značné šrámy.

Zákonem z roku 1919 bylo ustanoveno, že v každé politické obci musí být na doplnění a prohloubení vzdělanosti všech vrstev obyvatelstva, zřízena veřejná obecní knihovna. Roku 1920 byla z podnětu správce školy zřízena knihovna v budově školy. Knihy darovaly vzdělávací spolky. Prvním knihovníkem byl ustanoven učitel Albín Havlásek.

Jelikož počet dětí v bartovické škole v letech dvacátých neustále stoupal, schválilo komisionální řízení 5. března 1930 návrh místní školní rady na přístavbu severozápadního traktu. Se stavbou se začalo 1. července 1930 a kolaudace proběhla již 19. září.

Ve škole bylo zapsáno 371 žáků a tak se ve školním roce 1931/1932 vyučovalo v deseti třídách. 4. srpna 1932 byla škola reorganizována výnosem Zemské školní rady – s platností od školního roku 1932/1933 na školu šestitřídní.

Po zřízení Protektorátu Čechy a Morava se 14. března 1939 objevily v obci motorizované jednotky německého vojska. V červenci a srpnu se německé vojsko ubytovalo ve škole a 1. září 1939 Němci okupovali Polsko.

O vánočních prázdninách 1939 bylo zavedeno do všech tříd elektrické osvětlení, o letních prázdninách 1941 byla postavena nová hospodářská budova a do školy byl zaveden vodovod.

V pátek 30. června 1944 se nad obcí v několika vlnách objevila první nepřátelská letadla, po kterých začala německá protiletadlová děla střílet. Úlomky střel dopadly i do okolí školy. Jedna střepina vážící devět kilogramů dopadla před hlavní vchod. V dalším školním roce bylo vyučování velmi často rušeno leteckými poplachy a do školní budovy se nastěhovali němečtí vojáci.

Když 2. května 1945 začal v brzkých ranních hodinách boj o Bartovice, byla škola ostřelována děly. Osm granátů budovu zasáhlo ze západní strany a zbořilo tak severozápadní stěnu v prvním poschodí a přízemí. Zařízení tříd bylo zcela zničeno, ale Bartovice se konečně staly svobodnou obcí.

S řádnou výukou se započalo ihned po osvobození, ale pobořené dvě třídy byly provozuschopné až v roce 1946.

V roce 1951 byla ukončena činnost Haléřového spolku a spolupráci rodičů a školy zajišťovalo pouze SRPŠ (Sdružení rodičů a přátel školy).

V roce 1974 bylo klasické vytápění tříd kamny nahrazeno ústředním topením a v letech devadesátých bylo zavedeno plynové topení. Generální oprava budovy spolu s novými omítkami byla provedena roku 1980.

Velký vliv na stavy žáků ve třídách mělo vybudování silnice mezi Ostravou a Havířovem. Bartovice tak byly rozděleny na dvě části spojené pouze oklikou přes Šenov. Škola se proto stala pro děti z dolní části obce méně dostupnou \ rodiče dávali své potomky raději do šenovské školy, která byla dosažitelná autobusovým spojem. Také z horní části Bartovic začaly některé děti navštěvovat školu v Radvanicích, neboť i tato byla lépe přístupná autobusem. Toto přispělo k tomu, že ve škole ubývalo žáků. V roce 1995 však obec vybudovala novou silnici spojující opět obě části obce a zavedla zde pravidelnou linku MHD. Děti tak mohou využívat autobus k cestě do školy i ze školy. To ovlivnilo nejen zvýšení počtu žáků ve třídách, ale i možnost rozšíření mimoškolních aktivit. V roce 2003 se škola stala součástí ZŠ Vrchlického v Radvanicích.

Letos je ve škole 56 žáků ve třech třídách (1. ročník, spojený 2. a 4.ročník, spojený 3. a 5. ročník). Děti mají možnost prakticky denně navštěvovat některé ze zájmových kroužků zaměřené na sport, anglický jazyk, podporu čtení a práci s počítačem. Rovněž výuka na hudební nástroje probíhá v rámci spolupráce se ZUŠ Edmunda Runda přímo v budově školy.

Také již několik let funguje spolupráce s obyvateli místního Domu s pečovatelskou službou a s mateřskou školou Ještěrka.

Ve škole máme fungující spolek Unie rodičů, který dětem organizuje různé akce (Mikuláš, Přichází Ježíšek, návštěva kina, sběr papíru), pomocí grantu získává finance pro zpestření činnosti ve školních družinách a přispívá na různé mimoškolní činnosti dětí.

V závěru školního roku 2014/2015 se škola i školní zahrada dočkala důležité rekonstrukce.

Na závěr už jen přání …. Přání, aby se tato pěkná škola v krásném a klidném prostředí dočkala dalších výročí, aby rodiče měli důvěru v práci učitelů a aby škola byla centrem dění, vzdělání a chloubou obce.